XXVII. FEJEZET.

Február 16. Az ezd. a IV. védőkerületbe szolgálattételre rendeltetett.

5/1. zlj. parnok: Lázár szds. Század parnokok: 1. szd. Sefcsik Gyula szds. 2. szd. Szalay Jenő főhadnagy. 3. szd. Zádory Béla szds. 4. szd. Adamkovits Sándor főhadnagy.
A szolgálat akként szabályoztatott, hogy 1 zlj. a Na-Gorach-i előtérállásban teljesített szolgálatot, 1 zlj. a XI. védmű mögötti készültségi óvóhelyre vonult, 1 zlj. a West-Zurawicai barakktáborban nyert elhelyezést. Az előtér állásból 24 órai szolgálat után a zlj. készültségi szolgálatot teljesített, s csak a harmadik napon jutott a táborba 24 órai pihenőre.
Az első napokban del. 2h-kor indult a zlj. az előtér állásba. Február 19-től kezdve dut. 4h 30'-kor, hogy a felváltás este 7h-ra befejeztessék.
5/II. zlj. 882 fővel és 2 géppuskával vonult be West-Zurawicára.
Február 20. E. N.: „Orosz járőrök csukaszürke öltözetben; (várparnoksági parancsból) petróleum hiány. Az előtér készültségi és tartalék állásokban szalma hiány miatt a legénység és tisztek kemény fekhelyen pihennek. Fedezékek (előtér és készültségi állásban) hóolvadás miatt becsepegnek, térdig érő habarék. Ruthén járőr Matkowice-től keletre a kis erdőcskében oroszokkal tárgyal, látható. Piperszki szakasz letartóztatja, XI. erőd-be kisértetnek, hadbiróságnak átadatnak. Igy számíthattunk a ruthénekre.
Február 21. Az orosz tűzérség megkezdte a X. és XI. erődök lövetését.
Február 23. 5/II. N.: „15 ember szd-kint vesszőfonatokat készít a táborban, melyeket a zlj. este az előtér állásba magával visz. Dut. 4h 20'-kor a zlj. 784 fővel kivonult az előtér állásba.”
E. N.: „Ma halt meg az első honvéd végelgyengülésben az ezredtől. Az emberek szemlátomást romlanak le, élelmezés, ruha, cipő, nyugvóhely, idő miatt. Várparnokság elrendelte s reklamirozta a marha répa étkezést.”
Február 24. 5/II. N.: „Dut. 5h 15'-kor egy ellenséges repülőgép jött Medyka felöl, valószínűleg azért, hogy előtér állásunkat felderítse. Egy bombát dobott le, mely a Na-Gorachi csoport bal szárnyán esett le.”
E. N.: „Nagy havazás. I. zlj-tól ismét végelgyengülésben elhunyt egy honvéd. A repülők naponkint megjelennek és bombákat dobnak le.”
Február 25. 5/II. N.: „Az emberek ereje rohamosan fogy, a megerőltető szolgálat és a gyenge ellátás következtében. Dut. folyamán az ellenséges tűzérség erősen lőtte a készültségi óvófedezékeket, s közvetlenül a tiszti fedezékek közelében csapódtak be a lövedékek.”
E. N.: „Előtér állásba való menet alatt 30 honvéd testi gyengülés folytán lemaradt s kidőlt, alig 1–2 km. menet; a pulzus kevés, 40–45 átlag. Az orosz 328. ezredet a 30. váltotta fel. (Megmondta rabbinus, előre jelezte dr. Balogh.)”
Február 26. E. N.: „Nagy havazás. Férőhelyek kezdenek romladozni. Emberek mind többen és többen dőlnek ki. Kimerültség és lefogyás foka feltünő.”
Február 27. 5/II. N.: „Az ellenséges tűzérség del. 9h-tól 12h-ig erősen lőtte a védműveket, közvetlenül a zlj. parnoki férőhely közelében vágódott be néhány gránát. A városban orosz repülők 24 bombát dobtak le, többen megsebesültek.”
E. N.: „Orosz repülőkre a tűzérségi tűz eredménytelen, mint mindig. Az erők fogyatékossága folytán, az állásokba a menetek, temetési menetszerűen történnek és mégis igen sokan kidőltek gyengeség folytán.”
Március 1. 5/II. N.: „Mai orvosi vizsgánál 38 gyengélkedő volt.”
E. N.: „Az első zlj. élelmezési létszáma 950 ember, 15 ló. Ütközet állomány 826, amiből csak 780 vonult ki. 2 géppuska és 15 ló. Srapnell ernyők pótlására a IV/b. támpontba egyelőre 40 árkász érkezett. Az egész előtér állásba 180 kézigránátot hoztak, de ebben a legénység [24. sz. hiba] kiképzetlen volt s gyufa sem volt, mellyel ennek kanócát meggyújthatták.”
Március 2. E. N.: „Gaál honvéd (2. szd) végelgyengülésben meghalt. Érverés 30.”
Március 3. E. N.: „Utolsó dohány illeték. Összes gazdasági hivatalok ki az előtér állásba. Legénység a marharépa főzeléket nem ette. Támpontok újból düledeznek.”
Március 4. E. N.: „Nagy hideg és hózivatar. Honvédek lábai figyelőhelyeiken megfagynak. K. . . . . tábornok szemlét tart, rossz néven vette, hogy Adamkovits fhdgy. nem tud németül.”
Bencze József főhadnagy a 6. szd. parnoka lett. I. zlj-nál 2 ember megfagyott.
Március 5. E. N.: „Két ember végelgyengülésben meghalt. A III. zlj. (16. m. ezd-től) 12. szd-a az I. zlj. szd-ainak 87 embert oláhokat ad át, helyette magyarok, századonkint 20 ember adatik vissza. A II. zlj-unk is megfelelő számú oláhokat kap. Megbízhatatlanok. Nagy hideg. Hajdú Béla dr. szolgálat közben sötétségben lábát törte az árokban.
Március 6. E. N.: „Kórházba küldendők megtekintése siralmas látványt nyújt. Arcukon is csontra száradt a bőr, csak suttogva tudnak beszélni. Erős keleti szél. Kozmutza árkász szds. csatlakozott a felváltó zlj-hoz. Most osztják a drótvágó ollókat. Kozmutza szerint a dinamit kevés. A várparsgi parancs naponta 15–20 ember halottat közöl (végelgyengülés).
Az I. zlj. ütközet állománya 741 fő. Ebből 40–50 embernek nincs puskája, (tisztiszolgák, sebesültvivők stb.) ezzel kell 4800 lépés védővonalat védeni. A szárnyszázadot az oroszok gránátokkal lőtték, a védővonalban tartózkodnak a X. X/a és XI. erődök tűzérségi megfigyelői. 4. szd. tábori őrseit ma éjjel megtámadták. I. zlj. segédtiszt Bagossy István főhadnagy, II. zlj. Szabó Károly zászlós lett.
Március 7. 5/II. N.: „A legénység erőbeli állapota rohamosan fogy, úgy, hogy megtörtént tegnap, hogy egy 6. századbeli honvéd századjával még este egészségesen bevonult és reggelre meghalt szívgyengeségben. Ma 11 ment kórházba, 72 volt gyengélkedő; az előtér állásba 743 ember vonult ki. Az ellenséges tűzérség este 9 órakor lőtt reflektorunkra, mintegy 8–10 lövést tett rá.”
E. N.: „Nagy hideg. Tegnapi tábori őrs támadásnál az oroszok két embert elfogtak és egy oláh átszökött.”
Március 9. 5/II. N.: „Az ellenséges tüzérség erősen lőtte a védműveket. A legénységünk már nagyon gyenge. Nem pihenhet megfelelőleg, se a készültségi állásban, sem pedig benn a barakokban. Túlzsúfolva vannak elhelyezve s a kemény földön hálnak, tisztálkodni egyáltalán nem tudnak.”
E. N.: Krasznay Béla hadnagy az orosz géppuskákból összeállított géppuskás osztag parancsnoka lett. Az I. zászlóálj élelmezési állománya 632 fő, 74 gyengélkedő. 40 embert vittek kórházba. Del 9-től dut. 1h-ig a védővonal tüzérségi tűz alatt. Tábori őrsöket éjjel megtámadták. Támpontok őrsége oly csekély, hogy egy erélyesebb támadásnak nem képes ellentállni.”
Március 10. 5/II. N.: „Az ezredorvosfőnök a legénység egészségi állapotát vizsgálta meg. Este a zlj. csak 530 emberrel vonult ki, 111 gyengélkedő volt és 140 küldetett a kórházba. Egész nap hóvihar, erős hideg.”
E. N.: „Várparnoksági parancsban múzeam felállítás. A releé (összekötő küldönc) ember megfagyott. Nagy hófuvás. Pappházy jelentette, hogy az állomány 70 százaléka harcképtelen. Orvosi vizsgákat a zlj-nál az ezredorvos főnök tartja.
Március 11. 5/11. N.: „Egész éjjel nagy hóvihar volt. A szolgálat ellátása a védelmi vonalban tekintettel a zlj kis létszámára (530 ember, cca 470 puska, – 4000 lépés hosszú védelmi vonal) nagy nehézségekbe ütközött s feltétlenül a legnagyobb elővigyázatosságot tette szükségessé. A tartaléknál kinnmaradt 5/l. szd. a tartalék számára kijelölt helyre csak éjfél után talált, mert bár a védő vonaltól a tartalék helye alig van 200 lépésre mögötte, a nagy hóviharban eltévedt, s csak éjfél után érkezett meg. A tartalék szd. egy embere is eltévedt, de segélykiálltására figyelmessé lett a zlj. küldönce s behozta a zlj. parnokság födőzékébe a félig már megfagyott embert; Ott aztán magához tért s reggel a gyógyszolgák a gyengélkedőbe vitték. Napközben a legénység pihent és a havat hányta ki a futóárkokból, ami helyenkint 1–1 1/2 m. vastagságú volt. Ezen munkájában az ezred utász osztag 26 embere és a munkásosztag 20 embere segédkezett neki. De persze a nehéz szolgálat következtében elgyengült legénységgel jóformán alig lehetett valamit végeztetni. A kenyérben már sok a korpa, s ettől rendkívül fekete. A hóvihar egész nap dühöngött.
E. N.: „Egy közös cipőjavító műhely állíttatik majd fel. (Ho. Parancs.) Cipészeket szerszámaikkal az alosztályoktól elviszik s a javítás az ezd-ek sorrendjében történik, kezdve a 7. ezredtől. 53.000 korona gyűlt össze a vár védelmében elesett honvédek, népfelkelők özvegyei és árvái javára. Lázár szds. jelenti az ezd. parnokságnak személyesen, hogy zászlóalját felváltsák, mert minden bevonulásnál 100 fővel fogy a létszám az emberek gyengesége folytán. Szalay főhadnagy bizalmasan közli, hogy a városban hallotta, hogy 19, vagy 21-én Lemberg felé kirohanás lesz. A legénység 5 km. menet után kidőlne. (Teljes felszereléssel.)”
Március 12. 5/II. N.: „Erősen havazott. Este a felváltás 8 órakor fejeződött be és a zlj. bevonúlt a barakkba. Este 11h-tól erős tüzérségi tűz hallható. Éjjel 1 órakor riadó. 2 órakor erős tüzérségi tűzben indulás a XI. védműhöz, hol a további parancsokat kapjuk. A landwehr-ek, (35. Landwehr I. zlj.) által megszállva tartott előtér állásban a Na-Gorach-on a II. a.–b. támpontokat az ellenség elfoglalta.”
E. N.: „Gál dr. ezredorvos orvosi vizsgája az I. zlj-nál, a géppuskás osztagnál Erdélyi szds. jelenlétében. Az ember szíve összeszorult, szeme könnybe lábadt. A géppuska embereinek, kik aránylag még a legjobb kondicióban voltak, (valamennyi tényleges és kisportolt), hasuk az ürességtől lelógott, mellük beesett, mosoly rég nem ült arcukon, a lélek csak hálni járt beléjük. Sefcsik szds. jelenti, a mai temetésnél egy ruthént és 8 honvédet temettek a Zurawicai gyengélkedő házból. A ruthénnek készítettek fekete koporsót, keresztet és felírást, míg a szegény magyaroknak semmit, közös sírba egymásra hajigálták, félig meztelenül. Sefcsik szds. egy kirendelt szakasszal volt a temetésen. Az esetet a tábori lelkész is feljelentette. Az elhalálozások gyakoriabbak.
A felváltás után a 9. szd. (Lator szds.) kint maradt mint tartalék, 2 szakasz a közép mögött és 2 szakasz a balszárnyon. Ezd. parancsra Lator szds. a jobb szárny 231 magaslat mögé rendeltetett tartalékul. Borzasztó hóvihar, telefonhuzalokat eltépte, világító pisztolyok és reflektorok működtek. Ellenséges ágyútűz. Látni nem lehetett 10–12 lépésre.”
Március 13. 5/II. N.: „Del. 2h 45'-kor megérkezés a XI. erődhöz. Az ellenséges tüzérség erősen lövi az erődöt és pásztázza a körülötte messze elterülő területet. Del 5h 30'-kor Komma tábornok kiadja az intézkedéseket Na-Gorach visszafoglalására. Del 7 óra 15 perckor a várparnokság elejti a visszafoglalás tervét.”
E. N.: „Del 1h 30'-kor az ezd-től telefonon : Küldönc útján Pappházy értesítendő, hogy azonnal induljon az I. zlj. segítségére. Del 1h 30'-kor Piperszki zászlós puskalövéseket hall a kikülönített szakasz felől. A tábori őrsök saját tűzérségi tűz miatt visszavonattak. A 274 magaslatnál levő tartalék fél szd. Adamkovits szd. megerősítésére rendeltetett. Del 3h 45'-kor beérkezik a Pappházy zlj. ő veszi át a parnokságot. Na-Gorach-ra két orosz század erősbítésként vonul. Del 11h 15'-kor Jaksics szds. telefonálja, hogy az oroszok a Pod Gorami erdőben gyülekeznek. Dut. a X. erődöt erősen lőtték az oroszok. A Na Gorach-on a 35. Landstr. ezd. egy teljes zlj-át fogták el az oroszok. (Ruthén) Testvér zlj-a a 35/I. Landwehr zlj-nak. Dut. 4h 45'-kor a XI. erőd és a Na-Gorach különös [25. sz. hiba] erős ágyútűz alatt. A Na-Gorach füstöl. Dut. 8h-kor parancs, hogy támpontonként egy óvófedezék meghagyandó, a többi s a srapnell ernyők, dobkályhák csővel, minden, mit az ellenség felhasználhat, a legnagyobb csendben, feltűnés nélkül tönkreteendő. A tábori őrsök bevonatnak, kályhák, rakéták, pisztolyok az övvonal mögé viendők és a X/a erődben nyugta ellenében átadandók. Az állás balszárnyán parancsnok Jaksics szds., jobbra Lázár szds. és az egésznek Pappházy alezds. (5 I. és III. zljk.) A visszavonulásra minden előkészület megteendő. Munkásosztagok és árkászosztagok segédkezésre kijönnek. Drótvágás, fedezékbedöntés, az óvófedezékekbe érintő aknákat tettek, elébük őröket. Dut. 8h 30': III. zlj. visszavonul s utána 30 percre az 5/I. zlj. Dut. 9h 50' : az árkászok és munkás osztagok a munkát azonnal hagyják abba és siessenek megmenteni a tábori vasutat. Szd-onkint egy-egy járőr kinthagyandó világító pisztollyal, megtévesztés céljából Iőni fognak. Dut. 11h 10' : a III. zlj. megkezdheti a bevonulást, telefon felszedendő. 11h 40' megindul az 5/I. zlj. is. Nagy reflektorozás, világító pisztolyozás. Roszival zászlós szakasza utóvéd, éjfélkor indul. A legnagyobb csendben hajtatott végre a visszavonulás.”
Március 14. 5/II. N. : „Del 7h 15'-kor a zlj. bevonul a West-Zurawicai baraktáborba. Ott regelizett. Minthogy a tisztek és legénység részére semminemű elhelyezési körlet nem állott rendelkezésre, az ezd. parnokság engedélyével del 9h-kor elindult Przemysl-be.”
E. N. : „Del. 9h-kor indult az 5/II. zlj. Przemysl-be, Az I. és III. zlj. del. 11h-kor indul Przemysl-be. Menetképtelenek, dut. kocsin utánuk, dut. 5h 30'-kor érkezés Przemysl-be. Vonat dut. 11h 45'-kor ért Przemysl-be.
Március 15. E. N.: „Lesz kitörés, már közszájon forgott. A városba menet közben a zlj-ak fele lemaradt már 3 km. menet után, s a tisztek meggyőződése, hogy egy menettel összekötött kitörésnek semmi reménye. Pécsi hadnagy szerint 19-én lesz a kitörés.”

 

 


Vissza Hadtörténeti gyűjtemény Vissza Első világháború