Gyilokjáró
Gyilokjáró 1934. júl. 
Címlap

 

Baljós hír: a mentők gáztámadás elleni kurzust hirdetnek. A hatóságok ajánlják a részvételt.

Fricsay Richárd honvéd főkarmester fiát, a huszonegy éves Ferencet, több zenemű szerzőjét - a szegedi ezred karnagyává nevezték ki.

A Szellemi Együttműködésben gyűrűzik az Eckhardt-Titulescu vita. Salvador de Madariaga a magyar álláspontot fogadja el. (Madariaga, Európa "nyugtalan szelleme", ahogyan önmagáról beszél, e nyolcvan esztendején túlhaladt, száműzött spanyol enciklopedikus - ma is hallatja hangját. Stílusának lendületével véd és támad; harcol felváltva - jó és rossz ügyért.)

Mintha túl gyakran ismételgettük volna, bár meglehetősen félve, a hivatalos buzdítást: Magyarország a "rend és nyugalom szigete" a mai Európában. Gömbös világának derekán lehettünk, amikor a kormányfő súlyos betegségének híreit még eltitkolták, alig szivároghattak ki. Valóban - kezdtünk feljönni a defláció mélyvizeiből, a pengő belföldön ritka, súlyos valuta maradt, viszonylagos nyugalom honolt a. közéletben, maga Gömbös is célzott a treuga dei-re, mely lehetetlenné tenné a morbus Hungaricust, az ádáz frakciózást.

Antal nagybátyámmal megyek ki az újpesti házba. Képviselő, a harminchármas bizottság tagja. A komisszió szerepe - hivatalosan - kizárólag gazdasági, tanácsadó. Ezt a testületet 1924-ben hozták létre, akkor a magyar valuta szanálási programjának ellenőrzésére. A parlament üléseinek szünetében e bizottság tárgyalja le s fogadja el a gazdasági jellegű rendeleteket, melyek a kormány nevében jelennek meg. A valóságban minden párt kapott képviseletet, mégis úgy, hogy a kiválasztottak értsenek a jog és ökonómia törvényeihez s rendelkezzenek nemzetközi tapasztalatokkal is. Így - az idők múltával - ez a 33-as, a maga nyugodtabb légkörével tekintélyre tett szert; megakadályozott forrófejű jogalkotókat abban, hogy elhamarkodott lépéseket tegyenek. Javasok, tervezett, objektívebb légkörben, mint ahogy ez a Gótikus Ház hatalmas auditórimában történt. Nagybátyám a parlamentből jött, említette, hogy a folyosón valamilyen kérdésben a miniszterelnök megkérdezte véleményét. Nagybátyám minden bölcsessége mellett sem volt jó emberismerő. Nemegyszer bizalmával ajándékozott meg arra alig méltókat, máskor meg külsőséges jelek vagy befolyások alapján ítélt emberek fölött, bár ezeknek ritkán maradt végleges konzekvenciája; döntéseit egy idő múlva - ez élt a köztudatban - meg lehet fellebbezni. Gömbösről beszélvén, kérdeztem, mi a véleménye a miniszterelnök lényéről. "Úgy hiszem - mondta -, jószívű ember, nem mondhatnám, hogy hiányával lenne bizonyos szerény szellemi képességeknek. Az, ami elválasztja tőlünk, akik abban a bizonyos “latinos műveltségben” nevelkedtünk - a kadétiskola. Nem ismeri, nem is ismerheti a régi, száz éve már kifejlődött magyar parlamenti nyelvet, hagyományokat. Mindaz, amiről és ahogyan beszélni szoktunk - számára új anyag, amit meg kellene tanulnia..."

Gömbös Gyula neve a felszabadulás utáni idők politikai irodalmában a prefasisztát, a diktatúra kapuját feltáró politikust jelenti. Gömbös szobrának felrobbantását úgy mérte le az ország titkos közvéleménye, mint a zsarnokság elleni direkt akció első lépését. Az egykori parlamenti beszédek, rádió- és újságnyilatkozatok szövegei frázisaikkal, öblösségükkel megerősítik a negatív képet, melyet, politikai irodalmunk fest az elmúlt idők vezéréről. Lényének egyik jellemvonása a féktelen politikai ambíció volt, a másik - az elhivatottság majdnem karizmatikus meggyőződése, amely eltöltötte ezt az előretörő betegsége miatt is korán öregedő, testes, de fiatalabb korában tetszetős külsejű férfit. Amit nagybátyám jellemzésként mondott róla, hogy "jó ember" - inkább leértékelő volt; egy politikus átlóit nem a jó és a rossz komponensei szerint rajzolták. Gömbös, hivatalba lépése napján eltörölte a statáriumot, mely súlyos hasadást idézett elő az ország közvéleményében, áldozatokat követelt. Ha kellő taktikával közelítették meg, engedékeny volt, befolyásolható, hajlékony, hiszen nem hordott olyan poggyászt, ami emelkedettebb eszmék világába repíthette volna. Zagyva, 95 pontos programja lutheri aszszociációjával - lesüllyedt a politikai retorika mélyrétegébe, s Gömbös - néhány tehetséges s több tehetségtelen munkatársának segítségével igyekezett kihúzni az országot a bankzárlatot követő kátyúból. Uralkodott benne a "komplexum" Bethlennel szemben. "István gazda" egyénisége, állambölcseleti kultúrája, közigazgatási képessége, nem utolsósorban írásművészete - éveken át a kisebbségi érzést gyűjtötték fel Gömbösben. Érzései - Bethlennel szemben - összetettek lehettek - a csodálat, elismerés, gyanakvás, félelem s gyűlölet regiszterén. Gömbös az akkori magyar politikus átlagában - egyszerű ember; kortesbeszédei s próféciái szerint egyformán a kicsinyek "védelmezője", a "magyar testvérek" patrónusa. Kétségtelenül, különösen elődjének, Károlyi Gyulának ókonzervatív, ultrapuritán, fantáziátlan stílusa után frissebb, fiatalosabb közéleti ritmust teremtett, ezt kívánta egykori szegedi kapitánytársaitól is, akik sorban beültek a minisztériumokba. Kiütött belőle a katonásdi - a korán kelő miniszter, a sportoló, a hétvégi szünetnek örvendő kegyelmes úr. Megismerkedett a falukutató írókkal, meghallgatta véleményüket, egyikét-másikát vendégül is látta, hogy elbeszélgethessen velük a hon állapotáról. A kivitelezések politikájában túl óvatos volt ahhoz, hogy a földosztást - pozitív, operatív formában is programba állítsa. Gömbös sarktulajdonsága volt a feltétlen kormányzóhűség; ezt a kapcsolatot mindennél többre értékelte. Alig hihető, hogy valaha elő mert volna állni, jobb meggyőződésére hallgatva, valamilyen radikálisabbnak tűnő, földreform-javaslattal.

Így láttuk baráti körben Gömböst, kormányzatának fél éve után már, amikor papírtigrisként vonult ide-oda, a saját törvényei szerint döcögő magyar közéletben.

Ez a korai hízásra hajló, ambícióit elért, "a nemzetmegváltás atlaszi munkájába" belefáradt, vesepanaszokat titkoló, tábornoki mentéjében, kócsagos kucsmájában díszelgő ember hamar kirepült a magyar glóbusz vonzásából; kápráztatni kezdte a fasiszta diktatúrák sikere.

Aligha lehetett olyan politikai műveltsége, mint kortársai elitjének, hogy századokkal vissza s évtizedekkel előre gondolkozzék. Mussolini Itáliájának nagyhatalmi súlya - az abesszin kaland előestéjén - kétségtelen volt, ebben a néhány gömbösi esztendőben a Ducét tekintették az osztrák Anschluss legnagyobb akadályának. Ám egynéhány jel kezdett már e hónapokban arra mutatni, hogy a szakadék a két diktátor között - keskenyedik; amikor felreppent az első Mussolini-Hitler velencei találkozó híre, Gömbös is úgy látta, elérkezett az idő arra, hogy a magyar külpolitika aktív fordulatot vegyen.

[…]

Madame Curie meghalt; ám a hírek szerint Joliot-Curie-vének sikerült "mesterséges rádiumot előállítani".

Kép a hajnali Budapestről. A legnagyobb menedékhely a Nagykörút. Padon alvók a szürkületben.

Tóth Aladár vezércikke - az Operaház fél évszázados jubileuma alkalmából. A zenekritikus felidézi Erkel lényét, akiről Podmaniczky intendáns rosszallóan azt mondta, hogy "Erkelnek minden műve valamilyen formában forradalmi elemeket tartalmazott; nem lehetett semmiféle olyan ünnepi alkalmat megtartani, hogy ez ki ne domborodjék. Minden kísérlet megtört - Erkel nyakasságán". Az operai jubileumon Radnai Miklós igazgató (minden ellenzéssel szemben) előadatja Bartóknak - mint írják "fabábu táncát".

Radnai Miklóssal a kedves, baráti professzor házában ismerkedtem meg, melyhez őt családi kötelékek fűzték. Azon a Respighi tiszteletérc rendezett vacsorán találkoztam vele először, melyről korábban már megemlékeztem. Megnyerő, nyílt, úgy hiszem, romantikus ember volt. Többször hallottam zongorakísérettel, biblikus veretű dalait, a legnagyobb sikere baráti körben az El Bethániából címűnek volt. Korán halt meg, sok jó szándékot temettek el vele. Méltán írja róla az Új Zenei Lexikon: "Igazgatósága alatt az Operafiáz egyik fénykorát élte."

"Nem akarunk utolsó magyar nemzedék lenni" - írja Húszévesek című vezércikkében Kovács Imre.

A Molnár Ferenc Liliom-ából készült filmet, melyet az emigráns német Fritz Lang rendezett, minálunk betiltja a cenzúra; az indok: a szocializmusra utaló megjegyzések és egyes - a főszerepfővel kapcsolatos jelenetek miatt. A főszereplő - Charles Boyer.

"Aki minden ünneplés elől puritánan kitér - ma hatvanéves." Bethlen István több mint három esztendeje nem tölt be kormányzati szerepet. Az ilyen alkalmakkor szokásos panegirikus sajtóméltatás szerint "helyreállította a jogrendet, s így szanálni lehetett a nemzeti pénzegységeket is. Megszerezte a Népszövetség kölcsönét, megalkotta a pengőt, és a Magyar Nemzeti Bank felállítása is a gazdasági rend mérföldköve lett".

Ott ülök a Magyar Tudómányos Akadémia előadótermében; az alacsony, hosszú fekete kabátot hordó előadónak hajszálnyit fátyolos magyar előadását hallgatom. Stein Aurélét, aki "ősi ösvényeken Ázsiában" címen emlékezik meg kutatásairól. Világhír vette körül, az angol tudományos élet egyik büszkesége. Idehaza mégis - itthon érzi magát. Kezdeti nyelvi gátlásaiból kibontakozva, színesen, plasztikusan beszél. Könyveit olvastam; mély művészi kultúrája szinte felülkerekedett a geográfus s a folklórkutató tudományán.

Piccard professzor cikke a sztratoszféráról. "Harmincezer méter magasra akarok emelkedni a levegőben."

Gyilokjáró 150-156. p


(c) Egyetemi Könyvtár, Szeged, 1998-2000.