Fókuszban
Passuth: Gyilokjáró
Címlap

Passuth László, akit inkább történelmi korrajzairól híres regényeirõl ismerünk, nagyszerû emlékiratíró is egyben. A Gyilokjáró az író önéletrajzi ciklusának harmadik kötete, érdekessége, hogy a korabeli naplófeljegyzéseket az író a közzététel idõpontja körül utólagos megjegyzésekkel toldja meg. Ezek azonban a korabeli szövegtõl jól elválaszthatóak. Passuth láthatóan önéletrajzi mûve írásakor rendszeresen könyvtárazott, utána olvasott az eseményeknek. Így a szubjektív nappó sajátosan fonódik össze a 40 év távlatából készült kommentárokkal.

Könyvnap Pesten,  Hóman a kultúráról és mûvészetrõl, könyvmáglyák Németországban, Halálos tavasz, Bartók, antiszemitizmus és defláció. 

Héjjas Iván "légügyi felügyelõ", karácsonyi vásár és Dalai Láma, mûvészeti árverés, Reichstag-pör, nyilaskerestesek, Wenckheim gróf veszt a loversenyen, Léda és Csinszka.

Imrédy, a "fiatalok minisztere" expozét tart, a Gótikus Ház, az "igazi" arisztokrácia a Dunántúlon, szovjet-magyar viszonyok, kiadói újdonságok és Könyvnap, a hóhért "felfüggesztik", Boldog emberöltõ.

Az úri középosztály a miniszterelnök Gömbösrõl, Mme Curie meghal, a Liliomból film készül külföldön, Bethlen hatvanéves és az Akadémián SteinAurél az õsi Ázsiáról beszél, Piccard professzor 30 ezer méter magasba vágyik.

Kibontakozás a gazdasági világválságból, anschluss-elõérzetek, Arábiai Lawrence balesetben meghal, Görgey lovasszobrot kap, Légó-törvény és politikai párbajok.





 




 

 


(c) Egyetemi Könyvtár, Szeged, 1998-2000.