Gyilokjáró
Gyilokjáró 1935.máj. 
Címlap

 

Mintha kigyógyult volna az 1931-es gazdasági traumából a beteg. Előretervezések, a nemzeti nagyzolás új perspektívái, adósságok lassú rendezése. Valami megoldás készül a védett gazdák sorsának javítására, lazább devizarendelkezések, élénkülő turistaforgalom. Budapest felkerül az idegenforgalmi nevezetességek listájára; Kis Royal, fényben a Halászbástya, Duna-parti víziók, "báráck".

A Brenneren álló (nyilván inkább csak reménybeli s nem valóságos) itáliai légiók miatt még nem lehetséges Ausztria lerohanása, a békésnek álcázott Anschluss. Különös utazások. Pétain, Franciaország tábornagya, magánlátogatást tesz Berlinben és Varsóban. Rothermere lord, aki ugyan "nem vette le kezét" egészen rólunk, magyarokról, de már kevesebb teret és időt szentelt ügyeinkre, mint a Justice for Hungary fénykorában, most riadót fúj a Daily Mail-ben. "A németeknek - írja - tízezer harci repülőgépük van. A kontinensen egy kiszámíthatatlan szándékú katonai hatalom kezd mint támadó potenciál megerősödni." A cikk nagy feltűnést kelt; a lordról korábban egyesek úgy hitték, hogy nem nézi ellenszenvvel Hitler törekvéseit.

A nagykereskedelmi index Magyarországon -- egy ponttal 85-rő1 86-ra javult. Viszont minden magyar állampolgárra évente 113,70 pengő adóteher jut.

Az élő regényhős eltűnik az életből, hogy történelmi legendák misztikus hősévé változzék. Arábiai Lawrence, volt ezredes, más néven Scott közlegény, a művészettörténet és régészet doktora, önéletrajzíró és historikus - vasárnapról hétfőre virradó éjszaka motorkerékpárjával baleset áldozata lett. Negyvenhét esztendős volt, ismeretlen fekete autó ütötte el, mely az országúton kereket oldott.

Amit lehetett, elolvastam tőle és róla, kivéve régészeti könyvét a szentföldi keresztes várakról és kastélyokról. Ismertem viszont már 1927-ben publikált Felkelés a sivatagban (Revolt in the desert) című könyvét, ez rövidebb változata volt A bölcsesség hét pilléré-nek, melyet egy évvel korábban, inkább barátok és beavatottak számára, kis példányszamban. publikált, a nevéhez fűződő arábiai események zajlása után hat-nyolc esztendővel. Ha fellapozom az Enciclopaedia Britannica 1929-es, a nevezetes személyiség életében írt kéthasábos cikket (ha megfejtem a szerzőt jelző betűk titkát), úgy az élő Lawrence-ről szóló életrajzot az a D. G. Hogarth professzor írta, aki ebben az időben Woolley mellett a legnagyobb angol archeológusnak számított, bár az 1929-es kiadás megjelenésekor már befejezte életét. Hogarth volt a brit régészeti kutatások krétai, ciprusi, majd egyiptomi nagymestere. Ám 1915-ben Kairóban az ő vezetésével állították fel azt az Arab Irodát -- mondhatni, közel-keleti kémközpontot, melyben sorban megtalálták helyüket Hogarth professzor tanítványai, a háború kitörése után. Így kerültek ide az arabul beszélő archeológusok, köztük az alacsony termetű, katonai szolgálatra alkalmatlannak minősített T. E. Lawrence is.

Számomra az archeológus és a pusztai szervező különös szintézise kezdettől fogva vonzó téma volt. Egyet-mást ismertem az Outremer, a Szentföld középkori történetéből, így valahogyan el tudtam helyezni e különös, intellektuális hadvezér jelenkori történetének egyes állomásait. Könyvének stílusa is lebilincselt. A harcok, szövetségek, arab intrikák, török vonatrobbantások szüneteiben az Arabia Felix szívében, Petrában letáborozó burnuszos Lawrence képe a csodálatos római kapu szomszédságában - jelképesnek hatott. Amikor később A bölcsesség hét pilléré-t magyar fordításban olvastam, úgy éreztem, hogy jobb, pontosabb, művészibb volt a rövidített előző kiadás.

(Kisfaludi Stróbl Zsigmond, atyai barátom mesélte, hogy Londonban, röviddel e különös ember halála előtt, egy társaságban találkozott vele; mégis úgy, hogy csak akkor tudta meg, ki volt a hallgatag férfi, amikor már eltávozott. Ismerőseim közül Stróbl mester az egyetlen, aki személyesen is találkozott vele. Néhány életrajzot olvastam róla, így Liddel Hart könyvét is. Ám amikor meghalt - értelmetlenül, sokféle szóbeszédre okot adó tragédiával, melyben egyaránt sejtettek gyilkosságot és öngyilkosságot is - még elég keveset ismertem a körülötte képződött irodalomból. Lawrence-ről én írtam a Nyugat-ban nekrológot.)

Felállítják Görgey Artúr lovas szobrát - Vastag György szép művét - a Prímás-bástyán. A budai ünnepség során elhangzik ez a mondat: "Az áruló legendájának legyen most már egyszer és mindenkorra vége''"

Statisztika: összesen 13 300 személy került be a Vitézi Rendbe. Ezek közül összesen 3700-an kaptak vitézi telket.

Statisztika: az öngyilkosok száma Magyarországon 5800 volt; minden második kísérlet (47 százalék) halálos.

A háború utáni évek imperátora, intézetünk egykori elnöke, Castiglioni Camillo ellen Ausztriában bűnvádi eljárás indult. A vád szerint negyven láda műkincset akart kicsempészni kü1földre. Sic transit gloria mundi; nemsokára Luganóban (vagy Locarnóban) drogériát nyitott az infláció lázában szenvedő 1920-as Európa pénzügyi diktátora.

A marseille-i vita, Magyarország s Jugoszlávia konfliktusa még néhány hullámot vet Genfben. A népszövetségi ülésen Eden csitítja el a zárójelentések körül felmerült utólagos politikai retorika hangzavarát.

Riport egy építőmesterről, akit alaposan elfelejtettek. Pedig ezekben az években a prériből, rozsdatemetőből kivirágzó Újlipótvárost - Ginczler-városnak nevezték. Ginczler Hermann építőmester és vállalkozó a sokemeletes, színes, viszonylag modern bérházak tucatjait varázsolta a Duna-parttól a Váci útig fekvő területre. "Mindenkinél olcsóbb akarok lenni" - mondja szerényen az építész, akit nemsokára elsodor az ár.

A világ Pen Klubjai Barcelonában tartották kongresszusukat. H. G. Wells ebben az évben a Pen elnöke. A futurizmus atyja, Marinetti felszólal - hevesen támadja Hitlert. Szóba kerül a budapesti emlékezetes Pen-kongresszus, amikor elhatározták a Pen-nagydíj létesítését. A díjat minden három esztendőben egyszer adnák ki. Számos kongresszuson került elő azóta is e nemes hagyományú tervezés. Ám azóta sem öltött konkrétabb formát ez a jutalmazás, mint az 1932-es budapesti kongresszus előtt.

Voinovich Géza utóda a Nemzeti Színház igazgatói székében a harminchárom éves Németh Antal. Az új igazgatóra keserű feladat elvégzése vár; leépítések, melyekre a távozó Voinovich Géza nem vállalkozott. Így távoznak a Nemzetiből színművészek, dramaturg, rendező.

Aldous Huxley cikke: Mi lesz huszonöt év múlva?, 1960-ban. Szerinte - az emberek életkora átlagban három évvel nő meg, a technikai fejlődés hatalmas lesz, a mocsarak világa eltűnik. A lakosság csökkenni fog, így Anglia népe negyvenöt millióról harminchét millióra száll alá. Minden olajtermelés megszűnik, a lelőhelyek kiapadnak.

Újabb, komolyabb határincidens az abesszin-olasz gyarmati határon. A Giornale d'Italia írja: "a háború elkerülhetetlennek látszik".

A termés elég jó; húszmillió mázsa búzát vár az ország. Gömbös miniszterelnök bejelenti: jön a negyvennyolc órás munkahét, persze csak az ipari munkások számára. Bornemissza miniszter kimegy Újpestre, hogy a nagy vívmányt megmagyarázza az ipari dolgozóknak. Új stílus. Elmondja a miniszter, hogy valójában a rövidebb munkahét bevezetését csak késő őszre tervezték, de úgy döntöttek - legyen ez már nyári ajándék. Eddig ugyanis átlagban ötvenhárom órás volt a gyári munkahét.

Nagykereskedelmi index újabb egypontos emelkedése. A takarékbetétek összege kétmillió pengővel - Budapesten hatszáznégy millió pengőre nőtt. "Magyarország jó adós" - állapítják meg Londonban. Pengőben fizet ugyan, de azt pontosan.

Horthy Miklós hatvanhét esztendős. A nemzetgyalázásért elítélt Hock János kegyelmet kapott e születésnapi amnesztia alkalmából. Fél évet töltött fogházban. "Börtönéletemet - mondja - megírtam könyvben."

Légvédelmi törvény. Mindenki a törvény hatálya alá tartozik, tizennégy éves kortól hatvanig. Ez az intézményes Légó kezdete, a polgári lakosság szempontjából. (Amikor elrendelték a házak légvédelmi megszervezését - a Rózsadomb aljának három kis házában, a Rózsahegy utcában - jobb híjával - engem választottak meg Légó-parancsnoknak. Ez a nobile officium tovább folytatódik az esztendőkben, különféle kurzusokat kell időnként hallgatnom. Az évek komorodásával egyre valóságosabb feladattá válik. Amikor elkezdődik 1944. karácsony vigíliáján az ostrom, Clark Ádám egykori, mélyen fekvő nagy borospincéjében már ötvenkét lélek véli, hogy ez az óvóhely lesz a környék legbiztonságosabb aziluma; hat-nyolc méternyi föld van a bolthajtásos pince fölött, két szellőzőnyílással. Egyszerre félelmes feladatom lett; keskeny pallón imbolyogni élet és halát között. Ez volt a bevezetés, az 1935. évi Légó-törvény.)

Politikai párbajok. Bajcsy-Zsilinszky Endre duellál Horváth Dezső képviselővel. Tizennégy összecsapás után beszüntetik a viadalt. Ez a párbajkényszer a maiak számára több az esztelenségnél, egyszerűen érthetetlen - hogyan vesztegethettek időt, pénzt, valamennyi vért is ilyenféle idejétmúlt játékokra. Akik akkor éltek, megértették viszont, hogy Bajcsy-Zsilinszkynek is ki kellett állnia - a neobarokk társadalom kényszerítő érdeklődése mellett. Ha kitér a lovagiaskodás elől, mi lett volna? A tiltakozó "nem"-re - lovagias ügyekben - csak ritkán került sor.

Kis hír. Dr. Péter András művészettörténészt az "olasz művészet" tárgyköréből egyetemi magántanárrá habilitálták. Kedves barátom volt, akit 1944 elsodort. Egyike a legműveltebb műtörténészeknek és irodalmi szakembereknek. Péter András az elkövetkező években mint a Franklin Kiadó igazgatója élt benne a szellemi világban; egyetemi karrierjét ezzel a docenturával végezte. Gül Baba utcai kedves lakása az avantgarde szellemi élet fészke, gyakran búvóhelye. Szenvedélyes ember volt, az objektív igazságot kereste. Sokáig élt Itáliában ; kutatásai a reneszánsz világában alapvetőek, előadásai emlékezetesek voltak. Amikor 1936-ban a Népszövetség égisze alatt a Szellemi Együttműködések Bizottsága megteremtette a nevezetes budapesti kerekasztaltalálkozót, Esztergomban Péter András mutatta be a nemrég feltárt királyi palotát a világ élenjáró szellemei előtt.

Gyilokjáró 208-213. p


(c) Egyetemi Könyvtár, Szeged, 1998-2000.