Kronologikus hadtörténet 1 – Ókor – Könyvek

Az ókor nagy csatái (fülszöveg)

 

Az ókor nagy csatái 20 fontos európai, közép- és közel-keleti csatamezőre kalauzolja el az olvasót, közel két évezredet ölelve fel az egyetemes történelemnek azon szakaszából, amelyet az olyan korabeli világbirodalmak formáltak, mint Egyiptom, Asszíria, Perzsia, Hellász, Makedónia, Karthágó és Róma.

A csaták sora a Kádesnél vívott ütközettel kezdődik (i. e. 1285), ahol II. Ramszesz ügyes manőverekkel ki tudta védeni a számbeli fölényben lévő, harci szekereken támadó hettiták rohamát, majd végül Catalaunum mezején (451) végződik, ahol az egyesített római és nyugati gót csapatok egy igen véres csatában diadalmaskodtak Attila hunjai felett. Az ókor nagy csatái emellett a korabeli hadviselés minden változatát bemutatja. Szó esik benne a görög típusú phalanx elsöprő hatékonyságáról Marathónnál (i. e. 490), Gaugamélánál (i. e. 331) és a Hüdaszpész folyónál (i. e. 326); a nagy lovassági csatákról, például amikor Hannibál lovasai Cannae mellett elsöpörték a római sereget (i. e. 216), vagy, amikor Carrhae közelében (i. e. 51) a párthusok arattak hasonló győzelmet Róma felett. Tengeri ütközetekről is olvashatunk. Ilyen volt például a sorsdöntő szalamiszi (i. e. 490) és actiumi (i. e. 31) csata. De más, híres csatatereket is megismerhetünk a könyv lapjain, többek között az alesiai erődítmény ostromát (i. e. 52), amely során Iulius Caesar legyőzte a gallokat, s egész Galliát Rómához csatolta, vagy éppen a teutoburgi erdőben (i. sz. 9) lezajlott szörnyű mészárlást, ahol a germán törzsek három harcedzett római legiót vágtak le szinte az utolsó emberig.

Az egyes csaták leírása hasonló módon történik. Az összegzés után következik az esemény hátterének bemutatása, majd a csata rövid, tömör ismertetése, s végül az ütközet következményeinek tárgyalása. Különlegesen illusztrált, színes taktikai áttekintő térkép mutatja be a felek harcrendjét és csata közbeni hadmozdulataikat. Ezek segítségével az olvasó egyetlen pillantással átláthatja, miként bontakozott ki az adott ütközet.

Több mint 200, színes és fekete-fehér térkép, műalkotás és fénykép illusztrálja a kötetet, megismertetve az olvasót magukkal a csataterekkel, a főszereplőkkel, illetve a korabeli harctéri taktikákkal és fegyvernemekkel. Az ókor nagy csatái tehát egy valóban hasznos és olvasmányos ismeretterjesztő mű a korszak néhány jelentősebb ütközetéről. A kötet egyszerre próbálja kielégíteni az érdeklődő olvasók és a téma lelkes híveinek igényeit, így egyaránt örömmel forgathatja mindenki, akit érdekel az ókori hadtörténet.

 

Katalógus Az ókor nagy csatái Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Ókor